• Tarsus’ta 15 bin kişiye iş imkanı sağlanacak

Tarsus’ta 15 bin kişiye iş imkanı sağlanacak

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak, uzun süredir titizlikle çalıştıkları Tarsus Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasıyla birlikte Tarsus ve çevresinde 10 bin kişiye iş imkanı sağlanacağını söyledi. Başkan Koçak, dolaylı olarak da 5 bin kişinin iş imkanı bulmasının da hedeflendiğinin altını çizdi.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak düzenlediği Basın toplantısında 4 yıllık görev sürelerinde neler yaptıklarını anlatarak, önümüzdeki süreçte Tarsus’un bölgenin parlayan yıldızı haline geleceğin söyledi.

Başkan Koçak, Yönetim Kurulu üyeleri Fuat Togo, Murat Tasgül, Ferit Çetiner, Osman İnandıoğlu, Hüsnü Yağcı, Metin Atik’in de katıldığı Basın toplantısında, genel ve yerel yöneticilerle çok iyi ilişkiler içinde olduklarını, Tarsus’un sosyal, kültürel ve ekonomik yönden kalkınması için birbirinden güzel projelerin önümüzdeki günlerde hayata geçeceğini vurguladı.

Çukurova Bölgesel Havaalanı inşaatına yeniden başlandığını ve bir yıl içinde bitmesini umduklarını belirten Başkan Koçak, Yenice-Arıklı arasında kurulma çalışmaları devam eden lojistik köyün, Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük Lojistik Merkezi olması yönüyle öne çıkmakta olduğunu söyledi.

Tarsus’un ve Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan Lojistik Köy’ün yayınlanan ihale ilanıyla birlikte kurulma süreci hızlandığını, Lojistik Köyün kurulmasının ardından Yenice’nin bölgenin en büyük makas aktarma noktası olacağına dikkat çeken Koçak şöyle devam etti:

“Yıllardır mücadelesini verdiğimiz Tarsus Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde ÇED raporu da onaylandı. Yılbaşından önce arazi kamulaştırılma çalışmalarının başlanılacağını umut ediyoruz. Burada 15 bin dolayında insana istihdam sağlanacak. Daha önce 621 hektar olarak düşündüğümüz alan 530 hektara düşürülmüş olup, eksik kalan tüm kurumların görüşmeleri tamamlanmıştır. Alanın Tarım arazisi olmasından dolayı tarım dışına çıkarılmasına yönelik toprak kurulu kararı ve kamu yararı kararı alınmıştır. 21.08.2017 tarihi itibari ile İmara esas Jeolojik Etüt, 1/1000 ve 1/5000 ölçekli hali hazır harita çalışmaları ve ÇED raporu İşlemleri tamamlanmıştır. Yapılan Avam parselasyon planında  6 adet İdari ve Teknik altyapı için parsel ve169 adet sanayi parseli bulunmaktadır. 169 Sanayi parseli 71 da ile 5 da büyüklüğünde muhtelif  parsellerden oluşmaktadır. Kurulması planlanan tesislerde  10 bin doğrudan istihdam hedeflenmektedir.Dolaylı istihdam olarak 5 bin kişinin istihdam edilmesi planlanmaktadır. Çarpan etkisi ve tesislerin hammadde tedariki de göz önünde bulundurulduğunda 220 bin kişi TGİOSB projesinden ekonomik olarak olumlu etkilenecektir.“

Tarım Gıda Teknoloji Geliştirme Bölgesi için resmi adımlar atıldığını belirten Koçak,
“Tarsus ilçesi Alifakı ve Heleke (Reşadiye) mahalleleri ile Erdemli ilçesindeki Alata mahallesinde bulunan 3 lokasyonda kurulması planlanan Mersin Tarım Gıda Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin tarım ve gıda sektöründe çalışan firmaların sorunlarına Ar-Ge temelli çözüm bulmayı; inovatif ürünler geliştirilebilmesi için kamu üniversite ve özel sektörü bir araya getirerek, kısa sürede daha etkin ve daha az maliyetli Ar-Ge çalışmaları yapılmasına olanak sağlayacak bir altyapı oluşturmayı hedeflemektedir.” diye konuştu.
Koçak, ekip arkadaşlarıyla birlikte önümüzdeki dönem yeniden Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığını yapmak istediğini, ancak onu için Meclis üyeliği seçimlerinin kazanılması gerektiğini belirterek, “Biz tüm siyasetçilere eşit mesafedeyiz. Şahsıma yönelik siyasete atılıp Belediye Başkan adaylığı konusunda konuşulanlar tamamen şahsım dışındadır ve ben siyasete girmeyi düşünmüyorum. Çünkü tüm odaklandığımız hedef Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi olarak Tarsus’un kalkınmasına yöneliktir. Siyaseti düşünmüyorum” dedi.